Pro pokročilé

Pokročilé pozice

Při těchto pozicích jezdec dosahuje vysoké tepové frekvence, z tohoto důvodu se tyto pozice jezdí až po několikaměsíčním tréninku.

  1. REVIZE ŠLÁPNUTÍ - v první fázi by se měl jezdec zabývat tvarem šlápnutí. Většina začínajících jezdců klade důraz pouze na sešlápnutí pedálu, ale zadní noha přitom odpočívá. V důsledku se začne snižovat výkon lýtka a zadní strany stehna. Jedna z možností jak zdokonalit úplné šlápnutí je technika.

 

  1. PINS and NEEDLES (Špendlíky a jehly) - technika „Pins and Needles“ umožní jezdci, aby se opět seznámil s tvarem šlápnutí a hlubokým soustředěním na techniku při zapojení mysli a těla zároveň. Opakované cvičení zefektivní kruhovou techniku šlapání.

 

  1. RESISTENCE LOADING (Zvyšování zátěže) - zvyšováním zátěže se rozumí postupné přidávání zátěže při neměnné frekvenci šlapání. Toho lze dosáhnout:

a)postupným přidáváním zátěže během jediného stylu jízdy - např. v kopci

b)postupným přidáváním zátěže během série pohybů - např. při skocích

 

  1. CADENCE BUILDING (Zvyšování kadence) - zvyšováním kadence se rozumí postupně narůstající rychlost šlapání během jízdy s neměnnou úrovní zátěže.

Použití cadence building:

  1. a)udržujte pouze jeden styl jízdy a postupně zrychlujte v průběhu jedné nebo více skladeb

b)střídejte techniky jízdy a postupně zvyšujte frekvenci šlapání

 

  1. RUNNING se zátěží - running se zátěží se od kopce ve stoje liší pozicí rukou a pohybem těla. Při runningu se zátěží (runningu v kopci) se používá středí zátěž a pozice rukou dvě. Těžiště zůstává nad středem otáčení a dochází jen k mírnému pohybu ze strany na stranu. Díky zvýšené intenzitě se rozvíjí kardiovaskulární a svalová vytrvalost.

 

  1. SKOKY v kopci - tento styl patří mezi intenzivní a vyčerpávající techniku stoupání. Pohyb je simulován obvyklé situace v kopcích na silnici:

a)Utržení se z balíku - prudké zrychlení jako při závodech

b)Překonání horských serpentin - tzv. udržení pohybové energie v nejstrmějším úseku ostré zatáčky

c)Překonání vrcholu kopce - udržení pohybové energie na vrcholu kopce

 

  1. SPRINTY v kopci - sprinty v kopci lze provádět v sedle i ze sedla, ale v obou případech musí být zátěž vysoká. V sedle se používá pozice rukou 2 a ze sedla pozice 3. Při této technice se může zvýšit tepová frekvence a někteří jezdci nesprávně zatěžují kolena, proto je důležité postupovat opatrně.